Nagła usterka w samochodzie może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy samochód zepsuje się na środku drogi, a awarii nie da się szybko usunąć, niezbędne może być holowanie auta. Czynność ta jest regulowana przepisami, których każdy kierowca ma obowiązek przestrzegać. Samo holowanie powinno być również wykonane tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy, o czym pamiętać, bezpiecznie holując samochód oraz co jest do tego potrzebne.
Holowanie auta jest dozwolone na mocy Kodeksu drogowego. Jednak warunkiem nadrzędnym jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jednocześnie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pojazd można holować. Jeśli w Twoim aucie uszkodzony jest na przykład układ kierowniczy, to jedynym rozwiązaniem przetransportowania auta do warsztatu jest skorzystanie z lawety.
Holowanie pojazdu polega na ciągnięciu niesprawnego samochodu przez drugi w pełni sprawny pojazd. Aby było to możliwe, niezbędne jest połączenie aut za pomocą specjalnej linki. Jeśli w holowanym aucie sprawny jest układ hamulcowy, to nie może być ona krótsza niż 3 metry. Jeśli sprawne są oba to od 4 do 6 metrów. Wbrew obiegowej opinii holowanie nie jest proste. Wymaga doświadczenia, koncentracji i umiejętności. Należy także przestrzegać obowiązujących w tym zakresie uregulowań prawnych. Oczywiście wszystkie szczegóły przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej…
Po jakich drogach najlepiej poruszać się, holując pojazd?
Holowanie samochodu powinno odbywać się na drodze, na której natężenie ruchu jest możliwe jak najmniejsze. Jeśli masz do wyboru drogi krajowe oraz gminne, wybierz te drugie. Ruch będzie na nich zdecydowanie mniejszy, co przełoży się na większe bezpieczeństwo. Rozsądnie jest wybierać trasę z niewielką liczbą skrzyżowań, w tym również rond. To sposób na uniknięcie kłopotów. Holowanie po prostej drodze jest bowiem dużo łatwiejsze. W trakcie holowania bardzo ważne jest utrzymanie płynnej jazdy, a na skrzyżowaniach jest to trudne. Jeśli nie masz wyjścia i musisz poruszać się drogą wielopasmową, pamiętaj, aby podczas holowania wybierać zawsze skrajny prawy pas.
Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na holowanie samochodu na drodze ekspresowej. Można wówczas poruszać się z prędkością maksymalnie 60 km/h. UWAGA: pod żadnym pozorem nie wolno holować pojazdu na autostradzie. Dopuszczalne jest to tylko w przypadku pojazdów odpowiednio oznaczonych. Co ważne, nawet taki samochód może holować auto wyłącznie do pierwszego zjazdu.
Ci, którzy nie czują się pewnie i chcą uniknąć problemów, mogą zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowców. Obecnie nie brakuje profesjonalnych firm zajmujących się holowaniem samochodów. To rozwiązanie bezpieczne i niezwykle wygodne. Pozwala uniknąć stresu i dodatkowych napraw samochodu spowodowanych nieprawidłowym holowaniem.
Ile kosztuje holowanie auta?
Jeśli nie wiesz, jak holować auto i nie chcesz się tym zajmować, warto o pomoc poprosić profesjonalne firmy zajmujące się tego typu usługami. Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje holowanie auta. Okazuje się, że podanie jednej kwoty nie jest możliwe. Cena tej usługi uzależniona jest bowiem między innymi od odległości, jaką musi pokonać firma, aby doholować auto do warsztatu bądź pod inny wskazany adres. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym znajduje się samochód. Większość firm oferujących profesjonalne holowanie samochodu przy ustalaniu ceny uwzględnia również wielkość pojazdu i jego stan techniczny.
Czy każdy pojazd można holować?
Należy zaznaczyć, że możliwość holowania samochodu jest uzależniona także od konstrukcji danego modelu. Niektórych samochodów po prostu nie da się holować. Jeśli jesteś właścicielem auta bez haka holowniczego, musisz liczyć się z tym, że w przypadku awarii pozostaje Ci jedynie skorzystanie z pomocy lawety. Zakaz holowania dotyczy między innymi niektórych samochodów hybrydowych. Co ważne, nie można ich nie tylko odholowywać. Nie mogą również holować innych aut.
Jeżeli samochód jest wyposażonych w napęd na dwie osie lub został wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W przypadku niektórych modeli stosowane jest ograniczenie prędkości, w przypadku innych holowanie jest całkowicie zabronione.
Nigdy nie wolno holować aut z niesprawnych układem hamulcowym, kierowniczym, a także wtedy, kiedy w pojeździe nie działają światła. Dlaczego? Byłoby to zbyt niebezpieczne. Holowanie takiego samochodu stanowiłoby duże zagrożenie nie tylko dla innych pojazdów poruszających się po drodze. Ryzyko kolizji lub wypadku zagrażałoby również kierowcom biorącym udział w holowaniu.
Niedopuszczalne jest holowanie aut z przyczepą. Wynika to między innymi z przepisów mówiących o tym, że holować można tylko jeden pojazd. Wyjątkiem są pojazdy członowe. Holowane auto nie może być wyposażone w zawieszenie pneumatyczne bądź hydropneumatyczne, jeśli awaria dotyczy silnika. Jeśli bowiem silnik nie działa, wspomniane zawieszenie również nie funkcjonuje.
Holowanie auta – jak je przeprowadzić
Kiedy wiesz już, czym jest holowanie auta, na jakich drogach można to robić, warto przyjrzeć się bliżej zasadom bezpiecznego holowania.
Z jaką prędkością można się poruszać, holując auto?
Obowiązujące przepisy jasno wskazują na dopuszczalną prędkość pojazdu holującego. W przypadku holowania w obszarze zabudowanym nie może ona przekraczać 30 km/h. Jeżeli holowanie odbywa się poza obszarem zabudowanym, prędkość może być wyższa, ale nie przekraczająca 60 km/h.
Czy auto holowane musi mieć włączone światła?
Bardzo wielu kierowców pyta, czy holowane auto musi mieć włączone światła awaryjne. Przez lata przyjęło się bowiem, że powinno. Tymczasem okazuje się, że samochód, który jest holowany, musi mieć włączone światła postojowe. Co ważne, należy je włączyć nawet wówczas, gdy widoczność na drodze jest naprawdę dobra. Jeśli holowanie nie wyklucza potrzeby kierowania pojazdem, to we wnętrzu auta musi znajdować się osoba mająca stosowne uprawnienia.
Jak powinny być ze sobą połączone pojazdy?
Jeśli chcesz prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie holować auto, musisz pamiętać o tym, aby połączenie między pojazdami było naprawdę solidne. Niedopuszczalne jest odczepienie się holowanego auta. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą okazać się katastrofalne w skutkach.
Jak powinien być oznaczony holowany pojazd?
Wielu kierowców zapomina, że holowany pojazd musi być zawsze odpowiednio oznakowany. Chodzi o to, aby pozostali uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli, że porusza się przed nim samochód, który go ciągnie. Dlatego też z tyłu pojazdu, po jego lewej stronie, należy umieścić odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. To właśnie trójkąty ostrzegawcze są często pomijane przez kierowców podczas holowania. Tymczasem stanowią one jasny sygnał dla innych kierowców, że pojazd jest niesprawny i holowany przez inny samochód, co ważne jest w przypadku np. manewru wyprzedzania.
Dlaczego podczas holowania nie wolno używać świateł awaryjnych?
Jak już wspomnieliśmy, wielu kierowców jest przekonanych, że holowane auto powinno mieć włączone światła awaryjne. Jest to jednak duży błąd. Światła awaryjne jasno sygnalizują pojazd, który się nie porusza. Tymczasem auto holowane znajduje się w ruchu. Włączenie świateł awaryjnych może więc wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu drogowego. Sytuacja taka zwiększa ryzyko kolizji, a nawet wypadku. Pamiętaj, kiedy chcesz holować auto, włączasz światła mijania. Nie możesz zapomnieć również o używaniu kierunkowskazów, za pomocą których sygnalizujesz ewentualne manewry. Holowane auto może jechać na światłach pozycyjnych.
O czym pamiętać, chcąc bezpiecznie holować auto?
Jak holować auto, aby było to bezpieczne? Nie wszystkie zasady dotyczące bezpiecznego holowania regulują przepisy. Warto pamiętać również o wskazówkach ekspertów i tych, którzy mają naprawdę duże doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Przede wszystkim kierowca holowanego pojazdu i tego holującego powinni ustalić jasny sposób komunikacji. W razie jakichkolwiek problemów muszą oni szybko się ze sobą porozumieć. Ważna jest także współpraca. To holujący przyspiesza, a holowany odpowiada za hamowanie. Jeśli wsiadasz do auta, które będzie holowane, musisz pamiętać, że pod żadnym pozorem nie możesz dodawać gazu. Kiedy pojawia się potrzeba zwolnienia, zadaniem holującego jest delikatne naciśnięcie hamulca. Jest to sygnał dla holowanego, aby zdecydowanie zahamować.
Holowanie pojazdu zawsze powinno odbywać się po dobrze znanej trasie. Zanim kierowcy wsiądą do aut, powinni dokładnie omówić drogę, którą zamierzają się poruszać. Ustalenie trasy sprawi, że będą wiedzieć, kiedy skręcić i przez jakie skrzyżowania będą musieli przejechać. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo holowania.
Szczególną ostrożność w czasie holowania trzeba zachować, przejeżdżając przez przejścia dla pieszych. Należy bowiem pamiętać, że piesi mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że samochody są ze sobą połączone. Kierowcy muszą więc uważać na to, aby żaden pieszy nie znalazł się między autami.
Bez względu na to, czy auto holowane jest drogą dwu- czy wielopasmową, zawsze należy poruszać się skrajnym prawym pasem. W czasie holowania należy zawsze myśleć o bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego nigdy nie należy wyjeżdżać na pas inny niż skrajny prawy – mówi ekspert.
Holowanie auta wymaga uwzględnienia szeregu elementów. Bazując na naszych wskazówkach, możesz to zrobić naprawdę bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wiedząc, jak holować auto, będziesz przygotowany na nieprzewidziane awarie samochodu na drodze. Jeśli interesują Cię akcesoria, które mogą przydać się podczas holowania, poznaj bliżej ofertę Inter Cars.
FAQ
Czy każdy samochód można holować?
Niestety, nie. Ograniczenia dotyczą między innymi samochodów z awarią układu sterowania. Objęte są nimi także niektóre modele pojazdów hybrydowych i z napędem na dwie osie.
Jak oznakować holowany samochód?
Holując auto, należy odpowiednio je oznakować, przekazując tym samym innym uczestnikom ruchu drogowego informację o tym, że po drodze porusza się holowany samochód. Niezbędne jest umieszczenie z tyłu auta – po jego lewej stronie – trójkąta ostrzegawczego. Holowany pojazd powinien poruszać się na światłach postojowych, a holujący na światłach mijania. Niedopuszczalne jest stosowanie świateł awaryjnych, które przeznaczone są do sygnalizacji stojącego pojazdu.
Z jaką prędkością można holować auto?
Holowanie samochodu powinno odbywać się ze ściśle określoną prędkością. W przypadku aut poruszających się w terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Poza terenem zabudowanym prędkość maksymalna jest wyższa i wynosi 60 km/h.