Każdy rodzic pragnie, aby podróż dziecka w samochodzie odbywała się w warunkach jak najbardziej bezpiecznych. To właśnie dlatego w trosce o życie i zdrowie Twojego malucha godzinami poszukujesz właściwego fotelika samochodowego, który spełni jak najwyższe standardy jakości. Ale czy to wystarczy?
Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś dobrym i doświadczonym kierowcą, to nie masz wpływu na to, jak postąpią inni użytkownicy dróg. Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, również z udziałem dzieci. Dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa powinno być absolutnym priorytetem dla każdego rodzica. Dobór odpowiedniego fotelika to temat numer jeden, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, o które koniecznie trzeba się zatroszczyć, aby zagwarantować bezpieczną podróż swoim pociechom.
Dobrze dobrany fotelik to absolutna konieczność
Polskie przepisy, dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie, zostały znowelizowane w 2017 roku tak, aby dostosować je do wymogów Unii Europejskiej. W wyniku nowelizacji, została zniesiona granica wiekowa przewożenia dzieci w foteliku. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą być przewożone z tyłu samochodu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika. Z kolei z przodu fotelik jest wymagany do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu. Dodatkowo, dzieci posiadające zaświadczenia lekarskie o występowaniu przeciwwskazań do jazdy w foteliku, mogą podróżować bez niego.
Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną do kodeksu ruchu drogowego jest nałożenie na rodzica lub opiekuna dziecka obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała i wymiarów pociechy przewożonej w samochodzie. Poprawnie dobrany fotelik musi zostać również poprawnie zainstalowany. Tylko instalacja fotela zgodnie z zaleceniami producenta, zapewni dziecku komfortową i bezpieczną jazdę. Instalując fotelik pamiętaj, że jest on przystosowany do dzieci ubranych w lekkie lub niezbyt obszerne ubranka. Puchowa kurtka w czasie wypadku ulega kompresji, a to może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego.
Niedostosowanie się do którejkolwiek z regulacji dotyczącej fotelików samochodowych dla dzieci może niepotrzebnie narażać Twoją pociechę na niebezpieczeństwo, a także skutkować karą grzywny. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za „przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci” grozi grzywna w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Taki sam mandat możesz otrzymać, jeśli przewozisz dziecko w foteliku ochronnym, ale maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy, a dodatkowo – na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Ulokowanie dziecka z tyłu zapewni najwyższe bezpieczeństwo
Pomimo, że prawo zezwala na przewożenie dziecka w foteliku w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, to powinieneś wiedzieć, że Twoja pociecha będzie najbezpieczniejsza w tylnej części samochodu. Najbardziej bezpieczny jest środkowy fotel tylnego rzędu. Siedząc w tym miejscu, dziecko będzie najmniej narażone na obrażenia w przypadku uderzeń bocznych. Najlepiej jeśli siedzisko środkowe jest tak samo wyprofilowane, jak boczne.
Środkowego miejsca nie możemy jednak wybrać, gdy nie jest ono wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. W takim wypadku, fotelik do przewozu dzieci należy ulokować na fotelu za przednim pasażerem. Pozwoli to Tobie i jadącemu z Tobą dziecku na nawiązanie kontaktu wzrokowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Prawa strona pojazdu jest też zazwyczaj bardziej bezpieczna podczas wyjmowanie malucha z samochodu, np. podczas awaryjnego postoju przy krawędzi drogi.
Warto zwolnić
Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo pasażerów ma prędkość, z jaką poruszasz się po drodze. Oczywiście nie polecamy zbyt wolnej jazdy, bo ona może być równie niebezpieczna, jak jazda zbyt szybka, ale nie spiesz się niepotrzebnie. Nawet, jeżeli w poszczególnych częściach miasta dozwolona jest większa prędkość, warto jechać z prędkością 50 – 60 km/h. Podróż zajmie Ci kilka minut więcej, ale będziesz bardziej bezpieczny. Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnego hamowania liczy się każdy metr. O tym, gdzie się zatrzymasz decyduje prędkość, siła hamowania, przyczepność i czas reakcji. Poruszając się samochodem osobowym z prędkością 100 km/h, kiedy zaczniesz hamować awaryjnie na suchej i przyczepnej nawierzchni, potrzebujesz średnio 35 metrów aby się zatrzymać. Do tego dochodzą jeszcze cenne sekundy, poświęcone na czas reakcji. Przeciętnie samochód zaczyna awaryjnie hamować po około 1,3 sekundy. Droga potrzebna do zatrzymania samochodu rośnie z kwadratem prędkości, a to oznacza, że między drogą hamowania od 50 i od 100 km/h różnica w odległości potrzebnej na całkowite zatrzymanie jest nie dwukrotna, a już czterokrotna. Na wiele czynników podczas jazdy nie masz wpływu. Możesz jednak dołożyć wszelkich starań, by Twoja jazda była bardziej bezpieczna poprzez takie czynniki jak: prowadzenie pojazdu będąc wypoczętym, ograniczanie prędkości i przestrzeganie wszelkich przepisów ruchu drogowego.
tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa holowanie autolaweta mobilny mechanik tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa holowanie autolaweta mobilny mechanik